X
تبلیغات
رایتل
چرا مناسب سازی در جامعه ما نهادینه نمی شود 1 - روزنوشت های جانبازی

روزنوشت های جانبازی

دست نوشته های یک جانباز وبگرد

دوشنبه 3 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 10:29 ق.ظ

چرا مناسب سازی در جامعه ما نهادینه نمی شود 1

 چرا مناسب سازی در جامعه ما نهادینه نمی شود 1

 

 

 
در حالیکه سطح مطالبات ما در حد مناسب سازی برای معلولین باقی مانده  در برخی از کشورها جهان بجای شعار مناسب سازی برای معلولین  شعار "مناسب سازی برای همه" را مد نظر خود قرار داده اند. 

 

در رابطه با مناسب سازی محیط زندگی از سخن بسیار گفته شده است و بعنوان یک خواست عمومی جانبازان و معلولین همواره در افکار عمومی جامعه مطرح گشته است. تداوم مطالبات جامعه جانبازی و معلولین در زمینه سازی محیط شهری منجر به صدور دستورالعمل ها و بخشنامه های گوناگون و متنوعی شده که اگر این بخشنامه ها و دستورالعمل ها و آئیننامه ها را کنار هم بگذاریم مثنوی 70 من کاغذ شود.  

اما براستی چرا هنوز علی رغم این همه توصیه و بخشنامه مناسب سازی بشکل مناسبی در سطح کشور اجرایی نشده است؟ ریشه های این عدم توفیق را در کجا باید جستجو کرد. 

آیا براستی در دانشگاه های ما در دروس مهندسی و ساختمان سازی به مهندسین ما استانداردهای مناسب سازی محیطی آموخته نمی شود؟  

در حالیکه سطح مطالبات ما در حد مناسب سازی برای معلولین باقی مانده  در برخی از کشورها جهان بجای شعار مناسب سازی برای معلولین  شعار "مناسب سازی برای همه" را مد نظر خود قرار داده اند.  

این شعار تبدیل به فرهنگ شده و ملکه ذهنی همه افراد جامعه مهندسین و طراحان تا مردم عادی همه وقتی مجموعه ای را بنا می کنند به گونه ای طراحی و اجرا می کنند که قابل استفاده برای همه از جمله افراد کم توان و معلول باشد. 

 

بنظر من این عدم موفقیت را نباید در عدم وجود قانون و دستورالعمل های اجرایی جستجو کرد چرا که بقرار اطلاعی که داریم در این زمینه دستور العمل ها و قوانین زیاد و مطولی داریم که همه استاندارهای روز دنیا در آن لحاظ شده ولی با وجود این همه بازهم همین شهرداری که متولی ساخت اماکن عمومی است هنگام ساخت اگر هم بنایی را مناسب تردد معلولین و جانبازان طراحی کند می بینیم واقعا مناسب نیست و این عزیزان در تردد در آن دچار زحمت می شوند.  

 

نمونه اخیر آن باغ موزه دفاع مقدس است که قرار است امشب بمناسبت 3 خرداد سالروز آزادی خرمشهر رسما افتتاح شود. 

این مجموعه عظیم و دیدنی جالب با رمپ های متعدد که در نظر گرفته شده در ظاهر برای تردد افراد ویلچری مناسب است اما افسوس که سطح شیب در نظر گرفته شده استاندارد نیست در سربلایی به تنهایی امکان رفتن نیست و در سر پایینی امکان از کنترل خارج شدن ویلچر. 

 

 مطالب ادامه دارد.....