X
تبلیغات
رایتل
برای جانبازان شیمیایی پول دارو نداریم - روزنوشت های جانبازی

روزنوشت های جانبازی

دست نوشته های یک جانباز وبگرد

چهارشنبه 16 تیر‌ماه سال 1389 ساعت 10:38 ق.ظ

برای جانبازان شیمیایی پول دارو نداریم
 ارائه گزارش وضعیت جانبازان جنگ تحمیلی در جلسه شورای شهر

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ با حضور در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران، گزارشی از وضعیت جانبازان و مصدومان شیمیایی جنگ تحمیلی ارائه کرند.
به گزارش ایرنا، «ابوالقاسم باباییان» گفت: سالانه حدود یک هزار و400 نفر جانباز و خانواده شهید به شهر تهران اضافه می شوند که برخی از آنها در تهران ساکن بوده و مابقی آنها افرادی هستند که سالانه به تهران مهاجرت می کنند.
وی افزود: در تهران بزرگ بیش از 87 هزار جانباز، شهید و ایثارگر وجود دارد که از این تعداد 23هزار نفر شهید، 6 هزار و400 نفر همسران شهدا، 17هزار نفر والدین و 16هزار نفر فرزندان شهدا را شامل می شود.
وی با اشاره به اینکه جمع کل جانبازان تهران بزرگ 45 هزار نفر است، گفت: از این تعداد نزدیک به 22 هزار نفر جانباز زیر 25درصد و 23 هزار نفر از آنها جانبازان بالای 25 درصد هستند.
باباییان درباره آمار جانبازان شیمیایی نیز خاطرنشان کرد: تعداد جانبازان شیمیایی 40درصد به بالا، یک هزارو493 نفر و جانبازان شیمیایی که دارای بیماری های دیگر از قبیل قطع عضو، اعصاب و روان و... نیز حدود سه هزار نفر هستند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ تاکید کرد: در شهر تهران 428 نفر از جانبازان را بانوان تشکیل می دهند که از این تعداد حدود 30 نفر آنها جانباز 70درصد و مابقی بین 25 تا 69 درصد هستند.
به گفته رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ برای جانبازان قطع نخاع و جانبازان گردنی و کمری چهار آسایشگاه وجود دارد که تعداد 107 نفر جانباز قطع نخاع در این مراکز نگهداری می شوند و مابقی جانبازان در منازل خود زندگی می کنند.
وی با اشاره به اینکه 300 نفر از جانبازان شیمیایی وجود دارند که وضعیت حاد دارند، گفت: این عزیزان از داروهای خارجی مصرف می کنند، ولی متاسفانه بنیاد شهید قادر به تامین داروهای آنان به طور کامل نیست.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ با اشاره به تشکل های مخصوص نابینایان، قطع نخاعی ها، جانبازان شیمیایی که در زمینه های گوناگون فرهنگی، مذهبی و هنری و... فعالیت می کنند، خاطرنشان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران مثل سایر مراکز خدماتی، تنها یک ارگان خدمات رسان است و نباید از این مرکز توقع داشت که در تمام زمینه های آموزشی، ساخت و ساز، بهداشت و درمان که هر کدام یک وزارتخانه مستقل دارند، فعال باشد.
به گفته وی، خانواده های شهدا و جانبازان تنها مشکل شان کمبود دارو نیست و در زمینه های تامین مسکن و آموزش و بهداشت و... نیز مشکل دارند، بنابراین سایر وزارتخانه ها و نهادهای دولتی نیز باید خودشان را مسئول بدانند.
معصومه آباد عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز با اشاره به نادیده گرفتن شرایط عاطفی و انسانی برخی جانبازان تاکید کرد: افرادی که جانباز هستند و شرایط حادی دارند بسیار اندک هستند، بنابراین تامین بودجه دارویی این افراد نباید کار سختی باشد.
وی با اشاره به بازدیدهایی که از مراکز و آسایشگاههای نگهداری و خدمات رسانی به جانبازان داشته است، گفت: این مراکز از لحاظ کیفی شاید قابلیت هایی داشته باشند، ولی بسیاری از جانبازان تکریم نمی شوند؛ نگهداری از جانبازان شرایط تخصصی و فنی می خواهد که تجربه این کارها در دنیا وجود دارد.
معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز گفت: آلودگی هوای تهران مشکلات تنفسی جانبازان به خصوص جانبازان شیمیایی را دوچندان می کند و باید راهکاری برای این قشر از جامعه درنظر گرفته شود.
وی همچنین به خلأ عاطفی و انسانی جانبازان اشاره کرد و گفت: برخی از جانبازان گله دارند که کرامات و ارزش های آنها در جامعه حفظ نمی شود، با توجه به کمبود نیروی تخصصی در بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشنهاد می شود از تشکل های غیردولتی و نیروهای بسیجی که داوطلبانه حاضر به هرگونه همکاری هستند، استفاده شود.
ابتکار همچنین پیشنهاد احداث پارک مخصوص جانبازان را ارائه کرد و افزود: می توان با استفاده از نقشه آلودگی هوای تهران، قسمتی از شهر را که آلودگی کمتری دارد، برای احداث پارک یا اسکان موقت جانبازان شیمیایی درنظرم گرفت.


منبع:روزنامه کیهان