X
تبلیغات
رایتل
در اینجا جانبازان و معلولین اولویت ندارند - روزنوشت های جانبازی

روزنوشت های جانبازی

دست نوشته های یک جانباز وبگرد

دوشنبه 6 مهر‌ماه سال 1388 ساعت 11:29 ب.ظ

در اینجا جانبازان و معلولین اولویت ندارند

حق تقدم اجتماعی یکی از حقوق مسلم معلولین و یا به عبارت بهتر «کم توانان»  هر جامعه است و فلسفه آن نیز علاوه بر ناتوانی فرد معلول؛ در جبران کاستی هایست که از جنبه عدم   بهره ور شدن این قشر از فرصت های برابر در جامعه باید برای آنان در نظر گرفته شود. 

 

رعایت این حق - مانند دیگر حقوق ناتوانان جسمی- وابسته به فرهنگ جامعه و اراده مسئولین و مجریان امور است تا بر رعایت این حقوق تاکید کنند. 

 

این مقدمه را گفتم تا به دو نمونه متفاوت در جامعه اشاره کنم: 

 

- چندروز پیش از سر کنجکاوی سری به فروشگاه جدید التاسیس «هایپراستار» که گفته میشود با مدیریت و سرمایه گذاری خارجی ها تاسیس شده زدم 

 

به محض ورود به پارگینگ دیدم چندین جا که با آرم معلولین مشخص شده برای پارک ماشین معلولین در نظر گرفته اند. 

بعد از پیاده شدن از ماشین؛ سوار آسانسوری که در همین محل در نظر گرفته شده بود شدم به محل اصلی فروشگاه رفتم ۰ محیط فروشگاه همکف و قابل دسترس بود و جالب اینکه دربالای محل استقرار صندوقها یکی درمیان تابلوی بزرگی با آرم معلولین نصب شده بود که در آن ذکر شده بود در اینجا (منظور صندوق) اولویت با معلولین است. فرد معلول می تواند هر چه در جلوی این صندوق ها ازدحام افراد باشد خارج از نوبت برای پرداخت وجوه خرید به جلوی صندوق برود. 

 

 

نمونه دیگر   

 

در شهرک شاه تهرانپارس درمانگاهی ساخته اند ویژه جانبازان برای ارائه خدمات درمانی به این عزیزان ؛تا مدتی پیش که به درمانگاه می رفتیم می بایست بر حسب شماره ای که به نوبت دریافت می کردیم در صف انتظار - گاه طولانی - ویزیت دکتر بنشینیم . 

 

پس از چند بار اعتراض جانبازان به مسئولین بهداشت و درمان؛ قرار شده که جانبازان خارج نوبت برای ویزیت معرفی شوند. 

 

 بارها پیشنهاد دادیم به مسئولین درمانگاه که تابلو و نوشته ای را در درمانگاه نصب کنید تا خلایق بفهمند در اینجا که با هزینه درمانی جانیازان ساخته شده؛ جانبازان حق تقدم دارند و خارج از نوبت ویزیت می شوند. 

 

نمی دانم چرا مسئولین درمانگاه از نصب این نوشته خوداری می کنند واقعا چه نیتی دارند؟ 

 

نتیجه این کاهلی مسئولین محترم این می شود که جانبازی که بهش گفته اند خارج نوبت وارد مطب شود به هنگام ورود به مطب با اعتراض دیگر افراد حاضر در محل روبرو می شود که مدعیند نویت آنهاست  و پیامد آن درگیر جانباز با مردم و بدبینی مردم به این قشر فداکار است. 

 

واقعا چه باید کرد که فرهنگ رعایت حق تقدیم معلولین و لزوم رعایت و احترام به حقوق جانبازان و معلولین در جامعه راه بیفتند و مسئولین نیز نظارت بر رعایت حقوق و احترام به جانبازان و معلولین مکلف شوند و احساس مسئولیت کنند.