روزنوشت های جانبازی

دست نوشته های یک جانباز وبگرد

جمعه 27 آذر‌ماه سال 1388 ساعت 10:56 ب.ظ

جانبازان و معلولین شهروند درجه ۲


نامه سرگشاده انجمن جانبازان نخاعی به مهندس چمران رئیس شورای شهر تهرانمتاسفیم که باید بگوییم ناهنجاری رفتاری که با معلولین ، درکشور ما وجود دارد ، در عقب افتاده ترین کشورها نیز به چشم نمی خورد.
ریاست محترم شورای شهر تهران جناب آقای مهندس چمران

 

سلام علیکم

 

احتراما باستحصار می رساند جامعه ایران به دلیل سابقه عدم بر خورداری ازاستانداردهای بهداشتی در طول تاریخ و هم چنین رویا رویی با جنگ تحمیلی در شرایطی به سر می برد که بیش از 10%جمعیت آنرا معلولین وجانبازان تشکیل می دهند ، که از اولیه ترین حقوق شهروندی محرومند .

متاسفیم که باید بگوییم ناهنجاری رفتاری که با معلولین ، درکشور ما وجود دارد ، در عقب افتاده ترین کشورها به چشم نمی خورد.

در حالیکه اخیرا کشور ما کنوانسیون حقوق معلولین را امضاء کرده وازاین جهت به تازگی به کشورهای متمدن ملحق شده ،ودر شرایطی که به تازگی گرامیداشت روز معلو لین را پشت سر گذاشته ایم ،در چنین شرایطی ارائه لایحه افزایش هزینه طرح ترافیک معلولین وجانبازان از سوی معاونت ترافیک شهرداری ، که در روزنامه کیهان مو رخه 25/9/88 به چاپ رسیده با روح کنوانسیون و این روزها تضاد آشکار دارد . (چه خوب بود این لایحه در روز معلولین تهیه و ارائه می شد.)

 برخود لازم می دانیم به جنا بعالی متذکر شویم ; وظیفه شورای محترم شهرها رعایت حقوق تمامی شهروندان بدون تبعیض و رعایت اصول انسانی و تصویب مصوبات جبران کننده ، در خصوص کسانی است، که به نحوی از حقوقی که عامه مردم بهره مندند ، محروم می باشند .

 

لذا از جنابعالی و سایر همکارانتان در شورای محترم شهر درخواست داریم:

 

1- به شهروندان معلول و جانباز به چشم شهروند درجه 2 نگریسته نشود.

 

2-به دلیل گرفتاری برخی ازخانواده ها به فرزندان معلول و بیماران صعب العلاج، که می بایست علاوه بر تحمل رنجهای معلولیت عزیزانشان ،گرفتاری تردد درمان آنها را نیز تحمل کنند ،چاره ای بیاندیشد تا بتوانند به سهولت از آرم ترافیک برخوردار شوند .

 

3- از آنجا که شورای شهرها هزینه های میلیاردی را برای سهولت و ارزان شدن تردد شهروندان تخصیص می دهند ، مشکلات و شئون معلولین و جانبازان رعایت شود ، واز دریافت وجه آرم ترافیک از این قشر از شهروندان خودداری گردد، چرا که ارائه خدمات به ایشان از وظایف اولیه شوراها می باشد.

 

4- درسیستم حمل ونقل عمومی بگو نه ای برنامه ریزی گردد، که معلولین و ناتوانان جسمی بتو انند به مانند سایر کشورها بصورت رایگان ازاین خدمات بهره مند شوند.

 

 

 

حسن ابوطالبی

 

مدیرعامل انجمن جانبازان نخاعی