روزنوشت های جانبازی

دست نوشته های یک جانباز وبگرد

سه‌شنبه 17 فروردین‌ماه سال 1389 ساعت 11:50 ب.ظ

داستان مصوبه خودرو و لغو آن و راه کارهای پیش رو

 

داستان مصوبه خودرو و لغو آن و راه کارهای پیش رو


مصوبه معافیت گمرکی واردات خودرو جانبازان- بنای کج با نیت خیر 

 

بر اساس شنیده ها بنابر ایرادی که مجلس شورای اسلامی  به مصوبه معافیت گمرکی واردات خودرو برای جانبازان وارد کرده و آنرا غیر قانونی دانسته این مصوبه لغو گردیده است. 

 

این مصوبه که به مثابه بنای کجی بود که از ابتدا با نیت خیر گذاشته شده بود اینچنین به پایان رسید ولی عوارض سوء و بعضا حقوقی آن سالها بر دامان جامعه ایثارگری باقی خواهد ماند. 

 

و نمونه دیگری به نمونه های مشابه تصمیم گیریها که بدون مشورت با جامعه ایثارگری و جانبازی اتخاذ شد و سرانجام ناکامی داشت افزوده شد. 

 

بنظر می رسد دولت محترم از ابتدا قصد داشت بدلیل نبود خودرو با تجهیزات مناسب داخلی برای جانبازان مجوز واردات تجهیزات خودرو مناسب وضعیت جانبازان و معلولین را صادر کند که نهایتا با استناد به اصل 138 قانون اساسی مصوبه واردات هفت هزار و نهصدو بیست و هشت دستگاه خودرو توسط جانبازان هفتاد درصد صادر گردید

 

مصوبه غیر کارشناسی شده که عوارض و پیامدهای سویی برای جانبازان داشت و تنها برای جیب عده ای دلال و سودجو منفعت داشت.


 

پیامدهای سوء مصوبه معافیت واردات و لغو شتابزده آن 

 

- گرچه دولت به استناد اصل 138 قانون اساسی این تصمیم را گرفته بود اما ، بسیاری از کارشناسان در گمرک و بدنه دولت بر خلاف قانون بودن این مصوبه اذعان داشتند ولی اظهار میداشتند چون برای جانبازان است از این خلاف چشم پوشی می کنند. 

 


- از میان هفت هزار و نهصد و بیست و هشت جانبازی که مشمول این مصوبه بودند تنها بنابه اظهارات قائم مقام بنیاد 1500 نفر خودرو وارد کشور نموده اند که متاسفانه اکثر این تعداد نیز بدلیل نداشتن توان مالی و بدلیل نیاز مالی امتیاز خود را با گرفتن مبلغ ناچیزی به دلالان واگذار کردنند.


- برقراری معافیت 40 میلیونی برای واردات خودرو برای جانبازان و تکاپوی دلالان و واسطه ها برای استفاده از این فرصت طلایی موجب شد این موضوع انعکاس زیادی در جامعه پیدا کرده و حیثیت جامعه جانبازی را زیر سوال برود.

(جالب اینکه نظیر این مصوبه برای معلولین هم در تصویب شد ولی انعکاس چندانی در جامعه نیافت)


- لغو ناگهانی این مصوبه آنهم بعد از بیش یکسال که از اجرایی شدن آن می گذرد اثرات روانی مخربی بر جامعه جانبازی گذاشت . ضمن آنکه عده ای که ماشین خریداری شده آنها در گمرک هست و نمی تواننند آن را ترخیص کنند دچار صدمات مالی  زیادی شده اند.


وضعیت فعلی و راه کارهای موجودالان در رابطه با واردات خودرو توسط جانبازان سه حالت متصور است


الف - جانبازانی که خودرو وارد کشور کرده اند بنظر نمی رسد این گروه مشکلی داشته باشند و در آینده مشکلی برای آنان بوجود بیاید چون بر طبق مصوبه ای که قانونی بنظر میرسید عمل کرده اند.


ب- جانبازانی که خودرو وارد کرده و در گمرک مانده است بنظر می رسد طبق تفسیری که قبلا مجلس از وارد مشابه داشته است در اینگونه موارد که اختلاف نظر بین مجلس و دولت پیش می آید نظر اصلاحی و تفسیری از زمان اعلام قابل اجراست و مشمول قبل از آن نمی شود.

نظر مجلس در باره این مصوبه در تاریخ 88/12/3 اعلام شده است لذا لغو مصوبه شامل کسانی که قبل از این تاریخ خودرو وارد گمرک کرده اند نمی شود.


پ- اکثریت جانبازانی که خودرو وارد نکرده اند . تصویب واردات خورو و اقدام تعدادی از جانبازان برای وارد کردن خودرو این حق را برای تمامی جانبازان ایجاد کرده است.

لغو این مصوبه و عدم بهره مندی دیگر جانبازان از این امتیاز، موجب تبعیض و تضییع حقوق و مخالف قانون اساسی  است


راه کارهای پیش رو


- انعکاس مشکلات و معضلات موضوع پیش آمده و اثرات سوء آن در جامعه ایثارگری به سران قوا سه گانه و درخواست موکدانه از سوی نمایندگان جامعه جانبازی برای تصمیم گیری عاجل سران قوا در این رابطه


- پیگیری بنیاد از طریق دولت محترم برای ارائه یک لایحه به مجلس برای تصویب واردات خودرو و یا تامین بودجه معادل آن برای کمک به جانبازان برای خرید خودرو داخلی


- رایزنی و مشورت با نمایندگان مجلس برای ارائه یک طرح فوریتی به صحنه علنی مجلس و یا داشتن آمادگی ذهنی برای تصویب لایحه ای که دولت در این رابطه تقدیم مجلس می کند.


- رایزنی جانبازان شهرستانها با نمایندگان مجلس و استانداران مربوطه و درخواست از آنان برای پیگیری این موضوع و انعکاس نگرانی و ناراحتی جامعه جانبازی به مقامات بالا دوستان عزیز اگر موارد دیگری بنظرشان می رسد مطرح نمایند